פורטל לצרכנות פיננסית - אינפומני
מיסים קרנות נאמנות ראשי

פורום
מה עדיף, ביטוח מנהלים או קרן פנסיה ?

 • צריך לעשות ביטוח כשלוקחים משכנתא?

 • יום שישי ה- 12 באוגוסט 2022
   
  צפה במילון מונחים עבור :
  בנקאות | משכנתאות | פנסיה \ קופות גמל | קרנות נאמנות | ניהול תיקים | מיסים | מימון לרכב | כרטיסי אשראי |

  ביטוח - מילון מונחים - בנקרייט


  אבנ"ר - "איגוד ביטוח נפגעי רכב" - חברה פרטית הנמצאת בבעלות כל חברות הביטוח בישראל העוסקות בתום ביטוח רכב, ביטוח חובה, ביטוח מקיף ואשר הוקמה כדי לצמצם את היקף הסיכון של מבטחת בודדת בענף הביטוח על ידי העברת חלק מהסיכון לגוף מרכזי. אבנ"ר קובעת יחד עם המפקח על הביטוח ומשרד האוצר וועדת הכספים את תעריפי ביטוח החובה כתעריף אחיד ומחייב.
  אירוע ביטוחי - אירוע אשר מצויין בפוליסת הביטוח וכאשר הוא מתרחש מתממשת פוליסת ביטוח ובעל הפוליסה לפיכך זכאי לתשלום שנקבע בפוליסה, מחברת הביטוח.
  ביטוח - אמצעי להבטחת תשלום פיצויים על ידי גוף כלשהוא במקרה אסון כגון: אובדן רכוש בשל גניבה/שריפה ואובדן חיים.
  הביטוח מתאפשר על ידי הפקדת כספים למבטח, המשמשים לפיצוי הנפגע בעת האסון.
  ביטוח אובדן כושר עבודה - ביטוח המעניק תשלום חודשי ע"פ הסכום שנרכש למבוטח שאיבד את כושר עבודתו (הגדרת מהי אובדן כושר עבודה רשומה בתנאי הפוליסה). בדרך כלל, גובה הפיצוי מגיע לכדי 75% משכרו החודשי של העובד. הביטוח הינו תוספת לפוליסת ביטוח חיים, והוא אינו תקף במקרה של אבטלה.
  זמן ההמתנה לקבלת התשלום מחברת הביטוח במקרה שהתרחש האירוע הביטוחי מוגדר אף הוא בפוליסה.
  ביטוח אלמנטרי - ביטוח בענפים כגון: ביטוח הרכוש, ביטוח דירה, ביטוח רכב, ביטוח עסק, ביטוח אשראי ועוד.
  ביטוח בריאות "מהשקל הראשון" - זוהי פוליסת ביטוח פרטית אשר בהתאם לתנאיה באה לכסות את המבוטח על כל עלות ההליך הרפואי.

  השירותים המכוסים בפוליסה זו על פי רוב חופפים את השירותים אותם מעניק השב"ן.
  ביטוח בריאות משלים - ביטוח בריאות הינו סל שירותים וטיפולים שאינם נכללים בסל הבריאות הבסיסי הניתן לכל אזרח על פי חוק, או הרחבה של השירותים והטיפולים הנכללים בסל הבסיסי. ביטוח בריאות משלים יכול להבטיח קבלת איבר להשתלה, או החזרים על ניתוחים יקרים, טיפול לילדים לקויי למידה, טיפולים אלטרנטיביים ועוד. כל קופה בונה מסלולים שונים של ביטוחים משלימים אשר עלויותיהם משתנות בהתאם.
  ביטוח בריאות משלים שב"ן - זהו מסלול ביטוח פרטי המעניק למבוטחיו החזר כספי כנגד השתתפות עצמית אשר משולמת לשב"ן או השלמת עלויות של ניתוחים שהשב"ן לא מכסה במלואן.
  ביטוח בריאות סיעודי - פוליסה ביטוח בריאות סיעודי המבטיחה כיסוי רפואי למקרה שבו אדם יוגדר כמקרה סיעודי. מקרה סיעודי מוגדר כמי שאינו יכול לבצע את שש פעולות היסוד: קימה מהמיטה, הליכה, רחצה, לבישה, אכילה ושליטה על הסוגרים.
  ביטוח דירה או מבנה - פוליסת ביטוח דירה מבטחת מפני נזקים כגון : התפוצצות הדירה, התלקחות אש, ברק, רעם, פריצה, נפילת כלי טייס, נזקים שנגרמו בזדון, נזקים ממתקני הסקה, מערכות סולריות ותקני טלפון וחשמל השייכים למבנה הדירה, נזקים של כל החלקים הקבועים במבנה הדירה או שמחוברים אליה חיבור קבוע וכדומה. ניתן לכלול בפוליסה גם את ערך הקרקע השייכת למבנה.
  ביטוח חובה לרכב - ביטוח חובה הינו ביטוח אשר החוק מחייב כל נהג פעיל לרכוש.
  פוליסת ביטוח חובה מקנה ביטוח מפני נזקי גוף ומוות שלכם או של צד ג' (נהג אחר בו פגעתם, או הולך רגל).
  ביטוח חיים - ביטוח עדיף - ביטוח עדיף הנה פוליסת ביטוח חיים המשלבת בין מרכיב ריסק (תשלום חד עמי במקרה פטירה) ומרכיב של חיסכון.
  שיווקן של פוליסות ביטוח אלה הופסק בשנת 2004.
  ביטוח ישיר - ביטוח ישיר הינו ביטוח המבוצע ללא סוכני ביטוח. במקרה זה עלות הביטוח תהיה נמוכה יותר כיוון שנחסכת העמלה המשולמת לסוכן.
  ביטוח מקיף לרכב - ביטוח מקיף הינה חבילה של ביטוח צד ג' וביטוח צד ב'
  ביטוח משכנתא - ביטוח משכנתא הינו ביטוח הכולל על פי רוב שני מרכיבים: ביטוח חיים של בעל המשכנתא וביטוח של הדירה שנרכשה. ניתן לבצע ביטוח זה באמצעות הבנק בו נלקחה המשכנתא או באמצעות חברות ביטוח.
  ביטוח צד ב - ביטוח רכוש של בעל הרכב (צד ב'). זהו ביטוח מפני גניבה או נזק של הרכב שלכם והוא הביטוח היקר ביותר לרכב.
  ביטוח צד ג - ביטוח צד ג הינו ביטוח מפני נזק שגרמתם לרכב אחר (צד ג). ישנן תוספות שונות שניתן לכלול בפוליסת הביטוח כגון: ביטול השתתפות עצמית, שירותי גרירה וחילוץ, ביטוח הגנה משפטית, כיסוי לנהג צעיר ועוד.
  ביטוח ריסק - ביטוח למקרה מוות או למקרה של אובדן כושר עבודה. הביטוח אינו כולל אלמנט של חיסכון, כלומר המבוטח יקבל תשלום עליו הוסכם מראש בפוליסת הביטוח רק אם המקרה הביטוחי אירע.
  ביטוח רפואי לישראלים בחו"ל - ביטוח רפואי לישראלים בחו"ל הוא שירות חיוני לכל מי שרוצה לנסוע לטייל ללא חששות. ביטוח רפואי לישראלים בחו"ל למעשה מאפשר ביטחון רפואי וכלכלי, כמעט בכל מדינה בעולם. על מנת שיהיה מוצלח, ביטוח רפואי לישראלים בחו"ל חייב לכלול מוקד פניות בעברית וכמו כן גם בחירה של הספק הרפואי. ניתן לקבל הצעת מחיר על ביטוח רפואי לישראלים בחו"ל לפני הנסיעה, ולבדוק את ההבדלים במחיר בין החברות השונות.
  בנוסף, ישנם מקרים בהם חברת הנסיעות עצמה מציעה רכישת ביטוח רפואי בחו"ל, כאשר במקרים מסוימים מחיר הפוליסה יצטרף לתשלום על הטיול עצמו. בניגוד למה שנהוג לחשוב, ביטוח רפואי אינו שמור רק למטיילים מבוגרים, ורלוונטי לכל גיל. מלבד לקוחות פרטיים, ניתן גם לרכוש ביטוח רפואי לעסקים - המקנה לעובדים מגוון שירותים מתקדמים בשלל מדינות וארצות ברחבי העולם.
  ביטוח תכולת דירה - פוליסת ביטוח תכולה דירה מכסה על נזקים שנגרמו ממקרים המפורטים בפוליסה לרכוש או חפץ שהיה בדירה בין אם היה שייך לבעל הדירה או לא.
  ביטוחי רשות לרכב - כוללים ביטוח צד ג וגם את ביטוח מקיף
  בעל פוליסה - מיש התקשר עם מבטח בחוזה לביטוח חיים קבוצתי וניהל את המשא ומתן. מדובר באחד משלושה: מעביד- לגבי עובדיו ובני זוגם; תאגיד- לגבי חבריו ובני זוגם ובלבד שקבלת ביטוח חיים קבוצתי לחבריו אינה המטרה העיקרית להתאגדותו;וספק שרות- לגבי מקבלי שרותו, ובלבד שהשירות אינו בעסקי ביטוח ואין עיקרו של השירות בעשיית ביטוח חיים קבוצתי. התקנות קובעות כי בעל פוליסה מחויב לפעול "באמונה ובשקידה לטובת המבוטחים בלבד ואין לו כל טובת הנאה מהיותו בעל פוליסה". כלומר בעל הפוליסה מחויב רק כלפי המבוטחים בביטוח הקולקטיבי ואינו יכול להנות משום הנאה מעצם עשיית הביטוח. כלומר בעל הפוליסה הוא זה שמייצג את המבוטחים במקום סוכן הביטוח והוא אינו יכול למשל להנות מהטבות בביטוחים אחרים שלו בגין הביטוח הקולקטיבי, למשל.
  גבול אחריות - סכום שמעבר לו חברת הביטוח אינה נותן כיסוי למבוטח במסגרת פוליסה מסויימת. לדוגמה: בפוליסת ביטוח תכולה, סכום הכיסוי עבור חפצים יקרי ערך, בו חברת הביטוח חייבת בתשלום פיצויים נקוב בפוליסה ובמרבית מהמקרים הסכום מוערך על ידי שמאי.
  השתתפות עצמית - כאשר המבוטח משלם סכום או אחוז מתגמולי הביטוח כאשר מתרחש אירועי ביטוחי המוגדר בפוליסה. המבטח והמבוטח מחלקים ביניהם כל נזק בחלקים מוסכמים מראש. גובה ההשתתפות העצמית תלוי בגובה הפרמיה (כאשר הפרמיה גובה ההשתתפות העצמית יורד).
  חיתום - מונח מרכזי בכל ענפי הביטוח שנוגע להליך קבלת החלטה של חברת הביטוח האם לקבל את המועמד כמבוטח ובאילו תנאים. בתהליך החיתום נקבעים תנאי הפוליסה - גובה פרמיה שישלם המבוטח, היקף ההשתתפות העצמית שלו, היקף הכיסוי הביטוחי, וכן סייגים לגבי הכיסוי הביטוח בהתחשב במב הרפואי של המבוטח, ההסטוריה הביטוחית שלו ועוד
  מוטב - מי שמקבל את תגמולי הביטוח בעת קרות מקרה הביטוח ואשר שמו נקוב בפוליסה או בתוספת שלה. המוטב יכול להיקרא גם "נהנה" או "זכאי". במקרה של ביטוח חיים המוטב אינו בעל הפוליסה.
  מקדם המרה - קרנות הפנסיה מחשבות ללקוחותיה את הקצבה החודשית עפי גובה ההפקדות שהצטברו אצל אותו עמית. החישוב מבוצע בעזרת כלי חשבונאי שנקרא: "מקדם המרה", ערך הנקבע ע"י קרנות פנסיה. באמצעות "מקדם ההמרה" מחלקים את הפקדות העמית ומחשבים עתידית את גובה הפנסיה שיקבל בגיל הפרישה, בהתאם לנתונים הידועים בעת ביצוע החישוב.
  הגורם המשמעותי ביותר, המשפיע על מקדם ההמרה הוא תוחלת החיים. ככל שתוחלת החיים עולה, כך קטנה ביחס הפוך הקצבה החודשית באופן טבעי - צריך לחלק את סכום החיסכון לתקופה ארוכה יותר.
  ערך פדיון ביטוח חיים - פדיון הוא הסכום שבעל הפוליסה רשאי לקבל בביטוח חיים בעת ביטול הפוליסה,לאחר תקופת זמן מסוימת שבה היתה בתוקף. סכום הפדיון מחושב לפי מספר השנים שחלפו מאז שנחתם הביטוח, והוא מצורף לכל פוליסה שבה קיים ערך פדיון.


  ערכי פדיון - ערך הכספים המחושב נכון למועד פדיונם לפני ניכוי מס. אם מועד הפידיון של הכספים בקרן הפנסיה, בפוליסת הביטוח או בקופת הגמל הנו שנה מהיום, אזי ערכי הפידיון הנם הסכום ברוטו שיקבל העמית / המבוטח מקרן הפנסיה / מחברת הביטוח במועד הפדיון.
  פקטורינג - שירות מקיף הכולל מימון, ביטוח אשראי וגביית חובות הקונים באשראי.
  קרנית - קרן ממשלתית - קרן ממשלתית שמטרתה לתת פיצוי כספי לנפגעי תאונת דרכים שלא היו מבוטחים בדרך כלשהי. הסיוע של "קרנית" בא לידי ביטוי בתאונות "פגע וברח",כאשר לנפגע אין ממי לדרוש פיצוי ואין חברת ביטוח שניתן לתבוע.
  ריבית נקובה/ קפון - הריבית אשר מנפיק איגרת החוב התחייב לשלם במועד הנפקתה
  ריידר - נספח לביטוח בריאות או סיעוד, הנרכשת תמורת פרמיה שמחירה עשרות שקלים לחודש לאדם צעיר ועשוי להגיע למאות שקלים לחודש ככל שעולה גיל המבוטח.
  שב"ן - שירותי ביטוח נוספים - אלו הם שירותים אותם מעניקה קופת החולים לחבריה אשר מעוניינים בקבלת שירותים מורחבים בנוסף לסל הבסיסי וזאת בתמורה לתשלום נוסף.

  חוק ביטוח בריאות ממלכתי קובע כי קופות החולים רשאיות להציע לחבריהן תכניות לשירותי בריאות נוספים, הידועות בכינויין "ביטוח משלים"

  כל אחת מקופות החולית רשאית לבחור את שירותי בריאות הנוספים אותם תציע למבוטחיה בתוכנית השב"ן שלה וזאת כאמור בתנאי שהשירותים אינם כלולים בסל השירותים הבסיסי. כתוצאה מכך, קיימים הבדלים בתוכניות השב"ן המוצעות על-ידי הקופות השונות.
  שיקול אקטוארי - חישוב הסתברויות להתרחשות אירוע שבגינו נעשה הביטוח, קביעת גובה הפרמיות, חיזוי תביעות, תחזיות של זרמי מזומנים וכדומה
  שמאי - גורם המייעץ לאחד למבטח או למבוטח לגבי נסיבות המקרה, מעריך את היקף הנזק והכיסוי הביטוחי. בדר"כ שכירת השמאי מבוצעת ע"י חברת הביטוח.
  תביעת שיבוב - תהליך בו חברת הביטוח תובעת את נזקיה מצד שלישי האחראי לנזק בשם המבוטח לאחר ששילם תגמולי ביטוח למבוטח.
  תקופת אכשרה - תקופה המוגדרת בפוליסה אשר במהלכה חברת הביטוח לא אחראית לתשלום תגמולים בגין מקרה ביטוח שהתרחש בתקופה זו.
  תרופות שלא בהתוויה (off label) - תרופות שאושרו על ידי רשויות בריאות במדינות שונות כמתאימות לטיפול בסוג מסוים ומוגדר של בעיה רפואית, אולם קלינית הוכחו כמתאימות לטיפול גם במחלות אחרות. העובדה שעל פי ההתוויה תרופות אלה מאושרות לטיפול רק בסוג מסוים של מחלות, עומדת לרועץ בפני מי שיכול להיעזר בתרופה כזאת, אולם לא סובל מהבעיה המדויקת שאליה הוגדרה התרופה.
  תרופת יתום - תרופה למחלה שמספר החולים בה ברחבי העולם לא מצדיק כלכלית את ההשקעה הנדרשת מחברת תרופות גדולה לפיתוח/אישור תרופה למחלה. לחלק ממחלות אלה קיימות בשוק תרופות שהוכחו ולו באופן חלקי כמאריכות חיים, אך הן לא אושרו על ידי ה- FDA או גופים אחרים
  תת ביטוח - כאשר הביטוח בפוליסה נמוך מערך הרכוש בפועל. במקרה של נזק יקבל המבוטח רק פיצוי יחסי לפי היחס שבין סכום הביטוח לערך הרכוש. כלומר, מי שביטח את רכושו במחצית מערכו יקבל פיצוי בשיעור חצי מהנזק

  צפה במילון מונחים עבור :
  בנקאות | משכנתאות | פנסיה \ קופות גמל | קרנות נאמנות | ניהול תיקים | מיסים | מימון לרכב | כרטיסי אשראי |


  ביטוח - ראשי
  מדריך ביטוח רכב
  מדריך ביטוח בריאות
  כמה קבלתי ביטוח רכב
  ביטוח רכב
  ביטוח לאופנוע
  ביטוח חובה
  ביטוח מקיף
  ביטוח משכנתא
  ביטוח מנהלים
  ביטוח חיים
  ביטוח דירה
  ביטוח מבנה
  ביטוח תכולה
  ביטוח עסקים
  ביטוח סיעודי
  ביטוח בריאות
  ביטוח אובדן כושר עבודה
  ביטוח שיניים
  ביטוח נסיעות
  ביטוח תאונות אישיות
  ביטוח אחריות מקצועית
  ביטוח בתים משותפים
  כפל ביטוח בריאות
  ביטוח מערכות סולאריות
  ביטוח אופניים
  בדיקת פוליסות
  השוואת ביטוחים
  ביטוח לרכב
  כתבות
  לימודים וקורסים
  ייעוץ ויועצים
  פורום ביטוח
  חברות בתחום
  מילון מונחים
  כתבות נצפות ביותר
  שאלות נפוצות
  אודות בנק רייט
  אודות הנתונים
  מפת האתר
  צור קשר
  מועדון לקוחות
  תנאי שימוש
  בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידייך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו בבנקים. אין לראות באתר זה כל המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.


  קישורים

  ריבית משכנתא | מכרז ריביות משכנתא | ביטוח משכנתא | הלוואות חוץ בנקאיות | העברת חשבון בנק | ביטוח רכב | הלוואות לעסקים | ייעוץ משכנתא | השקעות נדל``ן | ביטוח מקיף | ביטוח חובה | כרטיסי אשראי | פנסיה | קופות גמל | קרנות השתלמות | ניהול תיקי השקעות | מחשבוני משכנתא | מחשבונים פיננסיים | מחשבוני פנסיה | הלוואות | ביטוח דירה | ביטוח בריאות | ביטוח חיים | ביטוח מנהלים | השוואת ביטוחים | חברות ביטוח | חברות כרטיס אשראי | מילון מונחים בנקאות
    calc.bankrate.co.il Copyright © calc.bankrate.co.il 2001. All Rights Reserved. | העצמאות 3א', אבן - יהודה